Monday , October 23 2017

Gazeta serbe Blic shkruan se 160 shqiptarë janë akuzuar për krime lufte nga Zyra e Prokurorisë në Gjykatën për Krime Lufte në Serbi. Në gazetë shkruhet se kjo prokurori ka dëshmi se kanë kryer krime ndaj civilëve serbë dhe civilëve të etnive të tjera. Ndërkohë Gjykata Serbe është treguar e paaftë të dënojë pjesëtarët e ushtrisë serbe që kanë kryer krime në Kosovë. Share

Gazeta serbe Blic shkruan se 160 shqiptarë janë akuzuar për krime lufte nga Zyra e Prokurorisë në Gjykatën për Krime Lufte në Serbi. Në gazetë shkruhet se kjo prokurori ka dëshmi se kanë kryer krime ndaj civilëve serbë dhe civilëve të etnive të tjera. Ndërkohë Gjykata Serbe është treguar e …

Read More »

ISIS përjeton humbje të mëdha, iu vriten disa komandantë

Disa komandantë të Shtetit Islamik (ISIS) janë vrarë në sulmet ajrore amerikane në Afganistan, njoftojnë zyrtarët. Një sulm të enjten që lamë pas vrau Abdul Rahman, i identifikuar nga ushtria amerikane si emir i provincës Kunar për Shtetin Islamik të Irakut dhe grupit Khorasan të Sirisë, sipas komandës amerikane në …

Read More »

Fotoja ime e parë me Sali Berishën

Nga Mustafa Nano/ Për herë të parë me Sali Berishën kam folur në telefon. Ka qenë marsi i vitit 1991. E kërkova unë në telefon në emër të një grupi njerëzish që sapo kishim themeluar degën e Partisë Demokratike në Çorovodë. I rashë një numri të Partisë Demokratike, që nuk …

Read More »

Analiza/ Këta njerëz po e djegin Kosovën

Kosova është futur në kaos. Ende dy muaj pas zhvillimit të zgjedhjeve, vendi nuk arrin të zgjedhë as kryesinë e parlamentit dhe as qeverinë. Koalicioni i partisë së peresidentit Thaçi, tani e drejtuar nga shoku i tij i armëve Kadri Veseli, së bashku me atë të kandidatit për kryeministër Ramush …

Read More »

Çfarë po ndodh? Vdekjet misterioze që po tronditin Europën

Ata po shijonin një darkë verore me brinjë të pjekura dhe fasule të konservuara. Por të dy ranë në vend të vdekur në Authon-du-Perche, një fshat francez që krejt papritur e gjeti veten në qendër të vëmendjes së mbarë Europës. Vdekja misterioze e Olivier Boudin, 38 vjeç dhe Lucien Perot, …

Read More »

Çfarë nuk dimë për Skënderbeun

Çdo komb ka një Hero Kombëtar. Por rrallë i ndodh një vendi kaq të vogël si Shqipëria të ketë për të tillë, një figurë si Gjergj Kastriot Skënderbeun. Jo thjesht se për 25 vjet ai e ktheu Shqipërinë në një barrierë të sigurt ndaj ushtrive turke, por njëkohësisht ai u …

Read More »
error: Content is protected !!